5. VÝROČÍ ZALOŽENÍ DOBRUŠSKÉ CHARITY - dárkem byl koncert zpěváka Pavla Helana

5. VÝROČÍ ZALOŽENÍ DOBRUŠSKÉ CHARITY - dárkem byl koncert zpěváka Pavla Helana

Zpěvák Pavel Helan rozezpíval farní zahradu v Dobrušce

Sluncem prozářené nedělní červnové odpoledne patřilo ve farní zahradě v Dobrušce zpěvákovi Pavlu Helanovi, který společně s diváky oslavil 5. výročí založení zdejší charity.

K tomu nám její ředitelka Ing. Jana Poláčková řekla: „K dnešnímu dni máme pět zaměstnanců, kteří zajišťují osobní asistenci lidem, kteří to opravdu potřebují. Zároveň těm nejpotřebnějším poskytujeme a půjčujeme také různé kompenzační pomůcky. Zaměřujeme se hlavně na region Dobrušky a okolní obce, včetně hor. Přednostně pak pokrýváme území, kde probíhá naše tradiční tříkrálová sbírka.”

A protože každé výročí se má oslavit, tak si do Dobrušky pozvali velmi milého a skromného hosta. „S Pavlem Helanem jsem se naživo setkala vloni v kostele sv. Magdalény na Šumavě a hned jsem věděla, že ho musím pozvat k nám do Dobrušky. Pavel souhlasil a dnes je tu s námi,” uvedla před koncertem Ing. Jana Poláčková.

Pavel Helan svými písničkami, které vycházely přímo ze srdce, oslovil všechny přítomné diváky, a to i ty věřící nebo nevěřící, kteří sem našli cestu. Jeho písně jsou prodchnuty jemným humorem, a to i v těch, které se mnohdy tváří velmi vážně a vážné také jsou. Sám se doprovází na kytaru a u některých písniček na dulcimer, což je druh strunného nástroje. Jako host ho na violoncello v Dobrušce ještě doprovázel Štěpán Švestka.

Sám Pavel Helan nám o svém zpívání ale pověděl víc: „V Dobrušce jsem poprvé a moc mi tu líbilo. A zpívat jsem začal až v dospělosti, to mi bylo dvacet. Na kytaru jsem začal hrát také ve dvaceti. První CD mi pak vyšlo ve dvaceti osmi letech. A na první československé samostatné turné jsem vyjel až ve třiceti šesti letech. V současné době také doprovázím Honzu Nedvěda, čehož si moc vážím. Hlavně hraji v prostředí, které si vybírá mě. Jsou to kluby, kostely, charitativní akce.”

A k tématům svých písní skromně dodal: „Písničky si píšu sám… a námětem je život sám. To, co je v mých písních, je můj trvalý rozhovor s Bohem. Ale nejsem evangelizační hudebník, nikoho nepřesvědčuji, proto na mé koncerty chodí věřící i nevěřící. S láskou jenom dávám písně, prožívat je už musí posluchač sám... Nedávám odpovědi. Jenom vím, že moje svědectví je, že nemám svědectví.”

Jana Melicharová

Související články

Pavel Helan pro charitu (30. květen 2016)

Související galerie

Podpořte nás

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2018

Náš výtěžek
664 724 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

PRÁVĚ PŘIPRAVUJEME:

10. 6. 2018, 15:00 — 10. 6. 2018, 17:00

BENEFIČNÍ KONCERT

16. 11. 2018, 09:00 — 19. 11. 2018, 16:00

PODZIMNÍ DOBROČINNÝ BAZÁREK 2018